• 28 maja, 2023 8:27 pm

Problemy konserwacyjne pojazdów hybrydowych

Niezależnie od tego, czy obecnie posiadasz hybrydę, czy myślisz o posiadaniu takiej w przyszłości, zawsze dobrze jest być świadomym niektórych częstszych problemów, z którymi borykają się pojazdy hybrydowe. Podobnie jak w przypadku każdego pojazdu, pojazd hybrydowy będzie miał problemy z konserwacją, które będą wymagały rozwiązania. Wiedza z wyprzedzeniem o znakach, na które należy zwrócić uwagę i czego się spodziewać, jest świetnym pomysłem na utrzymanie samochodu w doskonałej kondycji. Zawsze dobrze jest też mieć pojęcie, z czym masz do czynienia, zanim oddasz samochód do serwisu.

Jaka rutynowa pielęgnacja jest wymagana w przypadku pojazdu hybrydowego, a jaka w przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dużej różnicy między elementami konserwacji pojazdu hybrydowego w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami. Jedyna prawdziwa różnica polega na akumulatorze i elektrycznym silniku napędowym.

Tak jak trzeba wymienić olej w tradycyjnym pojeździe benzynowym, tak też w pojeździe hybrydowym wymienia się olej. Samochody hybrydowe jeżdżą dłużej między wymianami oleju. Pojazdy hybrydowe działają na zasadzie wyłączania silnika spalinowego i wykorzystują silnik elektryczny w określonych okresach, w których samochód pracuje, np. Przy niskiej prędkości lub podczas jazdy. Ponieważ silnik pracuje rzadziej i mniej ciężko, jest mniejsze zużycie i rzadsza konserwacja. Układ regeneracyjny przetwarza energię hamowania w celu naładowania akumulatora i jako taki zmniejsza zużycie klocków hamulcowych i powiązanych elementów. Dzięki temu nie trzeba często wymieniać elektrod.

Konserwacja, którą możesz wykonać w domu

Jeśli masz doświadczenie w utrzymaniu pojazdu napędzanego benzyną, nadal możesz czuć się komfortowo, wykonując niektóre czynności konserwacyjne w domu. Rzeczy takie jak świece zapłonowe, płyn przekładniowy i filtry działają prawie tak samo, jak te, które znasz. Poza tym rutynową konserwację lub naprawy należy pozostawić serwisantom, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w zakresie pojazdów hybrydowych. Samochód to duża inwestycja, a w porównaniu do laptopów, przy ogromnych kwotach z naprawy nie wystarczy oddać sprzętu na skup laptopów i kupić nowy. Pamiętajmy o tym.

Baterie hybrydowe

Głównym problemem związanym z konserwacją, który zobaczy właściciel pojazdu hybrydowego, jest akumulator hybrydowy. Technologia baterii hybrydowych jest wciąż stosunkowo nowa, a żywotność baterii może być krótsza niż oczekiwano. Niestety wymiana baterii jest również droga. Wielu producentów posiada gwarancje lub programy recyklingu, które mogą pomóc zmniejszyć lub wyeliminować nieoczekiwany koszt nowej baterii. Ponadto niektóre pojazdy hybrydowe mają układ chłodzenia, który utrzymuje akumulator w optymalnej temperaturze. Regularne sprawdzanie tego systemu przez zaufanego technika serwisowego może wydłużyć żywotność baterii, wychwytując problemy, zanim spowodują one problem.

Problemy z silnikiem

Podczas gdy problemy z silnikiem nie są tak powszechne w pojazdach hybrydowych, w pojazdach Audi, Porsche i Volkswagen są znane z tego, że lampka kontrolna silnika zapala się bez wyraźnego powodu. Może to być bardzo frustrujące, oprócz obaw związanych z bezpieczeństwem, ponieważ nie wiadomo, czy lampka kontrolna silnika stanowi prawdziwy problem, czy też usterka.

Niestety, ponieważ silnik, elektryczny silnik napędowy i skrzynia biegów są połączone razem, aby funkcjonować jako jeden obiekt, problem w jednej z tych części oznacza problem dla całej sprawy. Identyfikacja problemu od razu może być trudna, ale może pomóc profesjonalista z doświadczeniem w pojazdach hybrydowych.