• 2 czerwca, 2023 4:12 pm

Rdza na felgach aluminiowych – Jak usunąć rdzę z felg aluminiowych?

autod

Aluminium nie rdzewieje, ale mogą istnieć inne powody rdzy na kole – rdza na felgach aluminiowych może pochodzić ze zużytego tłoka zacisku, zardzewiałych klocków hamulcowych lub zardzewiałej tarczy hamulcowej. Dlaczego masz rdzę na felgach aluminiowych i jaką usunąć?

Dlaczego na moich aluminiowych felgach jest rdza?

Jeśli masz zardzewiałe koło, może ono wcale nie być zardzewiałe. Podczas gdy części wykonane ze stali, takie jak stalowe koło, mogą rdzewieć, zwłaszcza jeśli są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz. Części wykonane z aluminium nie mogą rdzewieć. Oznacza to, że jeśli masz zardzewiałe aluminiowe koło, być może będziesz musiał je wyczyścić.

Dlaczego moja felga aluminiowa miałaby zardzewiałe odbarwienie? 

Rdza może się tam dostać, jeśli części w układzie hamulcowym są zardzewiałe i pęknięte.

Skąd mam wiedzieć, czy moje koło jest wykonane z aluminium?

Możesz stwierdzić, czy masz aluminiowe czy stalowe koło, umieszczając na nim magnes. Magnes nie przyklei się do aluminiowego koła.

Jak sprawdzić części hamulca pod kątem rdzy i zużycia?

Sprawdź, czy nie ma zardzewiałych wirników i klocków hamulcowych

Za kołem zazwyczaj znajduje się stalowy wirnik lub bęben hamulcowy. Ponieważ stal rdzewieje, wilgoć, która gromadzi się na odsłoniętych obszarach może z czasem powodować korozję wirnika.

Klocki hamulcowe lub szczęki hamulcowe będą wykonane z różnych rodzajów materiałów, takich jak ceramika, materiał półmetaliczny lub materiał metaliczny. Klocki metalowe mają w środku różne rodzaje metalu, wytrzymują trochę dłużej, mogą być trochę hałaśliwe..

Producenci zaprojektowali klocki hamulcowe do swobodnego poruszania się wewnątrz wspornika zacisku. Jeśli klocek utknie, może się ścierać podczas obracania się wirnika, co powoduje ciągłe tarcie, które zużywa klocek i stwarza możliwość gromadzenia się materiału na obręczy.

Zepsuty tłok zacisku hamulcowego

Płyn hamulcowy wypycha tłok zacisku. Naciska na klocki, które dociskają do wirnika i pozwalają zatrzymać samochód. Tłok może się zakleszczyć. Jeśli osłona tłoka zacisku hamulcowego zgnije lub pęknie, wilgoć może dostać się do środka, powodując rdzewienie i zakleszczenie tłoka.

Jak czyścić zardzewiałe aluminiowe felgi

Istnieje duża różnica między pozostawieniem odrobiny kurzu, jak po jeździe, a pozostawieniem cząstek metalu na kole przez dłuższy czas. Aby usunąć rdzę z aluminiowej felgi, możesz spróbować użyć artykułów gospodarstwa domowego lub innych środków czyszczących do samochodów, takich jak płyn do mycia szyb, odtłuszczacz lub chusteczki dezynfekujące.

Jak usunąć rdzę z felg aluminiowych?

Nie czyść zardzewiałej felgi aluminiowej za pomocą pędzla, szlifierki lub wody. Spryskiwanie i czyszczenie zardzewiałej aluminiowej felgi wodą nie usunie skutecznie rdzy.

Szczotka i szlifierka to powszechny sposób na usuwanie rdzy z karoserii samochodowych, ale mogą one zadrapać i zarysować powłokę aluminiową felgi, a szlifierka zniszczy felgę. Odwiedź sklep BHP i zaopatrz się w odpowiednie ubrania i rzeczy do ochrony ciała.

Środek do czyszczenia szyb, środek do penetracji rdzy, odtłuszczacz lub ściereczka do dezynfekcji i szmatka mogą czyścić części koła, takie jak zewnętrzna część felgi, ale mogą nie być skuteczne w usuwaniu rdzy z innych obszarów. Mogą zadziałać, jeśli chcesz usunąć trochę rdzy i nie masz nic przeciwko, jeśli koła nie wyglądają na nowe.