• 27 września, 2023 8:32 pm

Typowe oznaki zabrudzonego filtra powietrza

ByRedakcja

lut 26, 2021

Objawy, przy których musimy wymienić filtr powietrza 

1. Zmniejszone zużycie paliwa. Twój silnik kompensuje mniejsze ilości tlenu, zużywając więcej paliwa, aby wytworzyć wystarczającą moc. Tak więc, jeśli zauważysz zmniejszający się przebieg gazu, może to oznaczać, że filtr powietrza wymaga wymiany. Jest to jednak prawdą tylko w przypadku samochodów z gaźnikiem, z których większość została wyprodukowana przed rokiem 1980. Gaźniki mieszają powietrze i paliwo w idealnym stosunku dla silnika spalinowego. Nowsze samochody z silnikami z wtryskiem paliwa używają komputerów pokładowych do obliczania ilości powietrza pobieranego do silnika i odpowiednio dostosowują przepływ paliwa. Dlatego czystość filtra powietrza w nowszych samochodach nie powinna znacząco wpływać na oszczędność paliwa.

2. Ograniczony dopływ powietrza z brudnego filtra powietrza skutkuje wydostaniem się niespalonego paliwa z silnika w postaci osadów sadzy. Sadza gromadzi się na świecy zapłonowej, która z kolei nie może dostarczyć iskry niezbędnej do spalenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Zauważysz, że silnik nie uruchamia się łatwo, w wyniku tego dochodzi do przerw w zapłonie lub gwałtownego szarpania.

3. Nietypowe dźwięki silnika. W normalnych okolicznościach, gdy samochód stoi z włączonym silnikiem, powinieneś wyczuć płynne obroty silnika w postaci subtelnych wibracji. Jeśli zauważysz, że Twój samochód nadmiernie wibruje lub słyszysz kaszel lub trzaski, często jest to spowodowane zatkanym filtrem powietrza, który powoduje zabrudzenie lub uszkodzenie świecy zapłonowej. Po takich dźwiękach, wielu ludzi od razu myśli, ze czeka ich koszt taki jak w przypadku np. naprawa pompowtryskiwaczy

4. Sprawdź, czy zapala się lampka silnika. Niedostateczny dopływ powietrza może skutkować nagromadzeniem się nagaru – produktem ubocznym spalania – w silniku i zapaleniem się kontrolki Check Engine. Jeśli tak się stanie, poproś mechanika o sprawdzenie filtra powietrza i wykonanie innych czynności diagnostycznych. Lampka Check Engine może świecić z różnych powodów. Mechanik będzie musiał przeskanować komputer pokładowy w poszukiwaniu zapisanego kodu usterki, który uruchomił lampkę Check Engine, a także źródła problemu.

5. Filtr powietrza wygląda na brudny. Czysty filtr powietrza ma kolor biały lub prawie biały, ale ponieważ gromadzi kurz i brud, będzie miał ciemniejszy kolor. Jednak bardzo często wewnętrzne warstwy papieru filtracyjnego wewnątrz filtra powietrza mogą zawierać kurz i zanieczyszczenia, które nie są widoczne nawet w jasnym świetle. Dlatego konieczne jest, aby mechanik sprawdził filtr powietrza przed oddaniem samochodu do konserwacji. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi wymiany.

6. Zmniejszona moc. Jeśli Twój samochód nie reaguje odpowiednio lub jeśli zauważysz szarpnięcia po naciśnięciu pedału przyspieszenia, może to oznaczać, że silnik nie pobiera całego powietrza, którego potrzebuje. Ponieważ poprawia przepływ powietrza, wymiana filtra powietrza może poprawić przyspieszenie lub moc nawet o 11%.

7. Czarny, spalony dym lub płomienie wychodzące z układu wydechowego. Niedostateczny dopływ powietrza może spowodować, że część paliwa nie zostanie całkowicie spalona w cyklu spalania. To niespalone paliwo opuszcza następnie samochód przez rurę wydechową. Jeśli zauważysz czarny dym wydobywający się z rury wydechowej, poproś mechanika o wymianę lub wyczyszczenie filtra powietrza. Możesz również usłyszeć trzaskające dźwięki lub zobaczyć płomień na końcu wydechu spowodowany ciepłem w układzie wydechowym, zapalającym niespalone paliwo w pobliżu rury wydechowej. Jest to potencjalnie niebezpieczny stan i należy go natychmiast zdiagnozować.

8. Zapach benzyny podczas uruchamiania samochodu. Jeśli podczas uruchamiania samochodu do gaźnika lub układu wtrysku paliwa nie dostanie się wystarczająca ilość tlenu, nadmiar niespalonego paliwa wydostaje się z samochodu przez rurę wydechową. Zamiast widzieć dym lub płomienie wydobywające się z rury wydechowej, poczujesz zapach benzyny. To wyraźna wskazówka, że nadszedł czas, aby wymienić filtr powietrza.