• 2 czerwca, 2023 4:21 pm

Czemu dokładne mycie szyb w zimę, jest takie ważne?

Jak często występuje ten scenariusz? Wychodzisz do samochodu w mroźny zimowy poranek i stwierdzasz, że jest on pokryty szronem. Czyścisz więc zewnętrzną powierzchnię szyby samochodu – używając skrobaczki z tworzywa sztucznego, spryskujesz szybę płynem do odladzania albo polewajasz ją ciepłą wodą, aby stopić lód.

Następnie wsiadasz do samochodu – i od razu okazuje się, że wnętrze szyb samochodowych również jest pokryte warstwą lodu. Co dalej?

Odpowiedź z pewnością nie brzmi: nie ruszaj od razu, mając nadzieję, że wkrótce włączy się wewnętrzny system ogrzewania lub klimatyzacji Twojego samochodu i zaparują szyby.

Zaparowywanie wewnętrznych powierzchni samochodu w zimne dni jest spowodowane szybkim nagrzewaniem się podczas wchodzenia do samochodu oraz nagłą różnicą wilgotności między zimnem na zewnątrz a szybko nagrzewającym się wnętrzem. Powoduje to kondensację i wymaga pewnych kroków, aby ją usunąć, nie wspominając o krótkim czasie.

Najszybszym sposobem rozwiązania tego problemu jest jak najszybsza próba wyrównania temperatury wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Opuszczenie szyb pomoże, ale skuteczniejsze jest włączenie wentylatora pojazdu na maksymalną moc, jednocześnie obniżając temperaturę do najniższego ustawienia.

Ale to nie jest zbyt wygodne dla pasażerów pojazdu. Dlatego najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie zaparowanej szyby przedniej – jeśli masz szczęście, że jest ona zamontowana w samochodzie – skorzystaj z jej klimatyzacji.

Klimatyzacja + ogrzewanie silnika = szybsze czyszczenie szyby

Zaletą posiadania systemu klimatyzacji w samochodzie jest głównie to, że chłodzi napływające ciepłe powietrze, przepuszczając je przez układ chłodzenia samochodu. Jednak w zimne poranki skutecznie działa odwrotnie.

Kondensacja po wewnętrznej stronie szyb samochodu oznacza, że ​​mroźne powietrze z zewnątrz samochodu napotkało nieco cieplejsze powietrze wewnątrz samochodu, a to z kolei zebrało się na szybach i spowodowało ich zaparowanie.

Aby więc rozproszyć ciepło, które dotarło do samochodu – głównie poprzez bez wątpienia dobrze owinięte ciała twoje i twoich pasażerów – musisz złagodzić skutki tej nagłej zmiany temperatury, dopiero wtedy będzie pora na zawiezienie dzieci do szkoły, Twoją pracę bądź naprawę samego auta, ponieważ czeka go regeneracja pomp jednostkowych.

Możesz to zrobić, włączając klimatyzację w samochodzie i maksymalnie zwiększając wentylator. Ponownie, może to prowadzić do chwilowego dyskomfortu dla Ciebie i Twoich pasażerów, ale prawdopodobnie będzie to szybszy i skuteczniejszy sposób na wyczyszczenie okien niż wycieranie ich rękami lub szmatką i rozmazywanie.

Działa jako osuszacz, aw połączeniu z nagrzewnicą dość szybko usuwa kondensat.

Czyste szyby samochodowe przez cały czas oszczędzają czas

Wszyscy są zawsze zajęci i znalezienie czasu na utrzymanie samochodu w czystości może być trudne. Jeśli jednak szyby w Twoim samochodzie są zabrudzone tłuszczem lub są zaciekłe w wyniku dłuższego braku czyszczenia, wtedy klimatyzacja będzie musiała pracować znacznie ciężej, aby wyczyścić szybę.

Dlatego szczególnie zimą staraj się zawsze utrzymywać przednią szybę w czystości od wewnątrz, ponieważ wtedy będziesz musiał spędzać mniej czasu na radzenie sobie ze skutkami chłodniejszej pogody. Zamiast zużywać własną energię, możesz pozwolić, aby ciężka praca wykonywała za Ciebie moc systemu ogrzewania i chłodzenia samochodu.