Zakład Karny w Brzegu


Zakład Karny w Brzegu to instytucja penitencjarna o charakterze zamkniętym, zlokalizowana w malowniczym mieście Brzeg. Jest to placówka przeznaczona przede wszystkim dla recydywistów, którzy odbywają tutaj swoje kary. W skład zakładu wchodzi także oddział aresztu śledczego, który spełnia istotną rolę w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Ten obiekt ma na celu nie tylko odbywanie kary przez osadzonych, ale również ich resocjalizację oraz reintegrację w społeczeństwie.

Historia

Historia brzeskiego zakładu karnego sięga epoki drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to powstał jego najstarszy segment. Obecnie obejmuje on część pierwszego pawilonu, oddział aresztu śledczego oraz biura administracyjne. W piwnicach tego gmachu znajdowały się pomieszczenia karceru. W końcu XIX wieku obiekt przeszedł znaczną rozbudowę, do której zatrudniono francuskich jeńców z konfliktu francusko-pruskiego. W nowym skrzydle umiejscowiono oddział dla młodzieży, kotłownie, a także warsztaty pracy dla osadzonych.

W trakcie drugiej wojny światowej brzeskie więzienie stało się miejscem przetrzymywania wielu więźniów politycznych przez niemieckich nazistów. W styczniu 1945 roku niemieccy wartownicy przeprowadzili ewakuację obiektu, podczas której od 500 do 600 więźniów zostało zmuszonych do marszu w kierunku więzienia w Świdnicy; niestety, większość z nich zginęła.

Interesujący jest fakt, iż budynek zakładu nie został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej. Po wyzwoleniu Brzegu w lutym 1945 roku, instytucja wznowiła działalność. Już dwa miesiące później w jej murach odbywało karę pozbawienia wolności od 150 niemieckich nacjonalistów. W kolejnym roku, w więzieniu przbywali nie tylko Niemcy skazani za zbrodnie wojenne, ale także Polacy, w tym członkowie grupy Wolność i Niezawisłość, którzy zostali ukarani za swoją działalność antykomunistyczną. Byli oni poddawani długotrwałym przesłuchaniom, w trakcie których stosowano brutalne metody, w tym tortury. Osadzeni mieli również okazję brać udział w odgruzowywaniu oraz odbudowie Brzegu.

W 1969 roku przeprowadzono remont muru więziennego oraz przebudowano wieże. Do roku 1964 więzienie przyjmowało również kobiety, które były zatrudnione w tworzącym się przywięziennym zakładzie, gdzie produkowano odzież roboczą oraz więzienną. Podczas lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, osadzeni mieli możliwość kształcenia się w zawodzie szwacza i murarza-tynkarza w ramach Podstawowego Studium Zawodowego. Jednak do roku 2000 zlikwidowano Gospodarstwo Pomocnicze w związku z brakiem rynku na produkowaną odzież. Budynek, który został po tej instytucji, przeszedł adaptację na inne cele.

Aktualnie w Zakładzie Karnym w Brzegu może odbywać karę pozbawienia wolności 375 osadzonych, pod stałym nadzorem 128 funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zakład strzeże porządku w pobliżu Sądu Rejonowego w Brzegu.

Przypisy

  1. Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 07.02.2020 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2020 r. poz. 241).
  2. Czerwony świt 1945 r. Walki sowiecko-niemieckie na Śląsku Opolskim i ich ofiary [online], ngopole.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  3. Świadkowie Historii. Kazimiera Kamińska. [dostęp 30.03.2012 r.]

Oceń: Zakład Karny w Brzegu

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:7