Kościół Miłosierdzia Bożego to rzymskokatolicka świątynia parafialna, która znajduje się w Brzegu. Jest on integralną częścią lokalnej parafii, a także ważnym miejscem dla społeczności wiernych. Kościół należy do parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu, która z kolei jest zlokalizowana w dekanacie Brzeg południe, przynależąc do archidiecezji wrocławskiej.
Świątynia ta odgrywa kluczową rolę w duchowym życiu mieszkańców regionu, oferując różnorodne sakramenty i organizując wydarzenia religijne. Kościół Miłosierdzia Bożego to miejsce, które z pewnością zasługuje na odwiedzenie zarówno ze względu na swoje znaczenie religijne, jak i na architektoniczne walory.
Historia kościoła
Warto zapoznać się z Parafią Miłosierdzia Bożego w Brzegu, której historia jest bogata i pełna zaangażowania lokalnej społeczności. Pod kierunkiem księdza Zbigniewa Bąkowskiego w marcu 1981 roku zrealizowano projekt budowy świątyni, która miała powstać w południowej części Brzegu.
Budowa kościoła ruszyła 13 sierpnia 1983 roku, a jego architektura została zaprojektowana przez Marek Dziekońskiego, specjalistę z Wrocławia. Przełomowym momentem było wmurowanie kamienia węgielnego dnia 20 listopada 1993 roku. Ten ważny element był częścią fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie, a jego poświęcenie odbyło się z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.
Nowa parafia, która obejmowała część obszaru parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, została erygowana 27 czerwca 1992 roku, a jej pierwszym proboszczem został ks. Zbigniew Bąkowski. Dnia 21 listopada 1993 roku nastąpiło poświęcenie plebanii, a kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia dzwonów na wieży kościelnej 19 grudnia 1999 roku.
Jako kolejny proboszcz w kościele pełnił funkcję ks. Eugeniusz Bojakowski, który zrealizował wystrój wnętrza oraz dokończył prace związane z konsekracją budowli. Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce 26 października 2011 roku, a dokonał jej arcybiskup ks. Marian Gołębiewski. Od 14 lutego 2012 roku proboszczem parafii jest ks. Marcin Czerepak.
Przypisy
- Zdjęcie, widok ogólny kościoła. [dostęp 14.01.2018 r.]
- Historia kościoła parafialnego. [dostęp 14.01.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Łukasza w Brzegu | Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Brzegu | Kościół św. Mikołaja w Brzegu | Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Brzegu | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w BrzeguOceń: Kościół Miłosierdzia Bożego w Brzegu