Jerzy III, urodzony 4 września 1611 roku w Brzegu, a zmarły 4 lipca 1664 roku w tym samym mieście, pełnił rolę księcia zarówno brzeskiego, jak i legnickiego. Był on synem Jana Chrystiana i Doroty Sybilli, a także starszym bratem Ludwika IV oraz Chrystiana.
Po śmierci ojca, Jana Chrystiana, w 1639 roku, Jerzy III odziedziczył razem z braćmi księstwo legnicko-brzeskie. W 1653 roku, po odejściu Jerzego Rudolfa, nastąpił podział księstwa na trzy części, które przypadły synom Jana Chrystiana. W wyniku losowania w 1654 roku Jerzy III został właścicielem księstwa brzeskiego, podczas gdy Ludwik IV objął księstwo legnickie, a najmłodszy syn, Chrystian, otrzymał księstwo wołowskie. Po odejściu Ludwika IV w 1663 roku, Jerzy III oraz jego brat Chrystian przejęli władzę nad księstwem legnickim.
Warto podkreślić, że w 1654 roku Jerzy III na mocy decyzji cesarza Ferdynanda III Habsburga uzyskał tytuł Starosty Generalnego Śląska.
Jerzy III miał dwóch małżonków; pierwszą z nich, Zofię Katarzynę, poślubił 22 lutego 1638 roku w Bierutowie. Zofia była córką Karola II z Podiebradu, księcia oleśnicko-ziębickiego. Z tego związku przyszła na świat córka, Dorota Elżbieta (1646–1691), która w 1663 roku wyszła za mąż za hrabiego Henryka von Nassau-Dillenburg. Po odejściu Zofii Katarzyny, Jerzy III ożenił się po raz drugi z Elżbietą Marią Karoliną, córką Ludwika Filipa, palatyna na Simmern.
Przypisy
- Jasiński K., Rodowód Piastów śląskich, tom 1: Piastowie wrocławscy i legnicko-brzescy, Ossolineum 1973 r., s. 249.
- Z. Boras, Książęta piastowscy Śląska, Katowice 1974 r., s. 412.
- Z. Boras, Książęta piastowscy Śląska, Katowice 1974 r., s. 411.
- Kazimierz Jasiński, Rodowód Piastów śląskich, tom 1: Piastowie wrocławscy i legnicko-brzescy, Ossolineum 1973 r., s. 248.
Pozostali ludzie w kategorii "Szlachta i monarchia":
Leopold ze Szlezwika-Holsztynu-Sonderburga-Wiesenburga | Elżbieta Magdalena Piastówna | Ludwik IV legnicki | Joachim Fryderyk legnicko-brzeski | Elżbieta Augusta WittelsbachOceń: Jerzy III brzeski