Stefan Hubert Forlicz, urodzony 21 sierpnia 1950 roku w Brzegu, to wybitny polski ekonomista. W swojej karierze specjalizuje się w ekonometrii oraz statystyce, gdzie zdobył uznanie jako profesor nauk ekonomicznych.
Pełni również rolę nauczyciela akademickiego, kształcąc przyszłe pokolenia ekonomistów i wpływając na rozwój tej dziedziny w Polsce.
Życiorys
Stefan Forlicz przyszedł na świat w 1950 roku w Brzegu. Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz I Liceum Ogólnokształcącego, kontynuował edukację na Politechnice Wrocławskiej, zdobywając dyplom z elektroniki i automatyzacji w 1972 roku.
W latach 70. zaangażował się zawodowo w pracę na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, gdzie wykładał w Instytucie Ekonomii. W 1981 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a sześć lat później tytuł doktora habilitowanego w tej samej dziedzinie. Przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora zwyczajnego. Kierował Katedrą Metod Symulacyjnych oraz Katedrą Ekonomii Matematycznej. W 1996 roku otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora.
Wykładał również w Katedrze Ekonomii i Badań Regionalnych na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej oraz w filii Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Współpracował przy zakładaniu Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, gdzie w 1998 roku objął stanowisko rektora, a w 2013 roku został kierownikiem Instytutu Ekonomii tej uczelni.
Badania naukowe Stefana Forlicza oscylują wokół ekonomii w szerokim zakresie, ze szczególnym zainteresowaniem w dziedzinach takich jak ekonometryka, statystyka, ekonomia matematyczna, ekonomika informacji oraz mikroekonomia. Wśród jego najważniejszych prac można wymienić:
- Elementy cybernetyki ekonomicznej (współautor), Warszawa 1977,
- Mikroekonomiczne aspekty przepływu informacji między podmiotami rynkowymi, Poznań 1996,
- Problemy i zadania mikroekonomii, Wrocław 1999,
- Mikroekonomia, Poznań 2000,
- Niedoskonała wiedza podmiotów rynkowych, Warszawa 2001,
- Informacja w biznesie, Warszawa 2008,
- Zastosowanie metod ilościowych w ekonomii i zarządzaniu, Warszawa 2012.
Odznaczenia i wyróżnienia
Stefan Forlicz zdobył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku, co stanowi znaczące odznaczenie w uznaniu jego zasług.
Rok 2013 przyniósł mu kolejny sukces, gdyż otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku, co potwierdza jego wybitny wkład w dziedzinie nauki i edukacji.
Przypisy
- Rektor WSB we Wrocławiu doktorem honoris causa ukraińskiej uczelni. wsb.pl, 10.09.2013 r. [dostęp 23.05.2017 r.]
- Stefan Forlicz – rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. naszemiasto.pl, 22.03.2006 r. [dostęp 05.04.2015 r.]
- a b c d Stefan Folicz. whoiswho-verlag.ch. [dostęp 05.04.2015 r.]
- a b c d Prof. dr hab. Stefan Hubert Forlicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.04.2015 r.]
- Forlicz, Stefan. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 05.04.2015 r.]
- M.P. z 2012 r. poz. 134
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bernard Kontny | Karl Otfried Müller | Krystyna Macek-Kamińska | Paweł Rojek | Bartłomiej Stein | Franciszek z Brzegu | Mieczysław Marian Domaradzki | Piotr Kowalski (folklorysta)Oceń: Stefan Forlicz