• 29 września, 2023 10:40 pm

Na jak długo można odłożyć naprawę samochodu?

Choć jest to cudowne, nie ma wątpliwości, że motoryzacja to kosztowna sprawa. Na tym świecie nie ma nic za darmo, łącznie z utrzymaniem samochodu na drodze i w dobrym stanie. Jednak utrzymywanie dumy i radości oraz utrzymywanie ich w dobrym stanie są konieczne – nie tylko dla dobrego samopoczucia samochodu, ale także dla własnego bezpieczeństwa.

Z pewnością porysowane koło, małe wgniecenie lub rozbicie przedniej szyby wielkości grosza mogą nie wymagać natychmiastowej uwagi, jeśli nie masz jeszcze ochoty wyskoczyć do naprawy. Ale jak długo możesz bezpiecznie lub rozsądnie czekać, zanim zabierzesz samochód do naprawy?

Wyszczerbiona przednia szyba

Nie ma nic gorszego niż ten charakterystyczny „huk”, gdy kamień uderza w ekran z dużą prędkością. Szukasz rozbicia, modląc się, żeby nie znajdowało się w zasięgu twojego wzroku, i odkrywasz, że w rzeczywistości jest małe i schowane w rogu.

OK, więc nie jest to jeszcze pilna sprawa. Tak długo, jak pogoda jest dobra, a rozbicie nie jest wielkie, możesz mieć z tego miesiąc. Ale dla większości kierowców jest to prawdopodobnie dwa tygodnie, ponieważ woda i deszcz przedostają się do szczeliny i szybko się pogarszają. Uważnie obserwuj uszkodzenia, ponieważ im większe rozbicie, tym szybciej może się on pogorszyć i rozprzestrzenić.

Każde robicie, które faktycznie możesz zmierzyć – kilka milimetrów – będzie wymagało naprawy lub wymiany w ciągu tygodnia.

Zdarte koło

Prawie każdy, kto ma samochód z felgami aluminiowymi, słyszał przygnębiający dźwięk jednego lub więcej szurania o krawężnik. To okropny hałas i jeszcze gorszy widok.

Dla wielu kierowców sam wygląd zarysowanego aluminium jest zbyt trudny do zniesienia. Ale w rzeczywistości może to oznaczać więcej niż tylko wygląd. Zadrapanie o krawężnik prawdopodobnie nie wpłynie na koło, ale uszkodzenie spowodowane przez dziurę w jezdni może w rzeczywistości oznaczać wgniecenie w samej feldze, co może wpłynąć na jej działanie. Dzięki temu koło jest bardziej podatne na wypaczanie się, co może być niebezpieczne, zwłaszcza przy dużej prędkości.

Warto też sprawdzić oponę zdartego koła – może to spowodować uszkodzenie, nawet jeśli go nie widać. Warto, ponieważ czasami wymiana koła jest w granicach zakupu oryginalnych części Iveco

Przepalona żarówka

Prowadzenie samochodu z przepalonym reflektorem, tylnym lub stopowym światłem jest niezgodne z prawem, dlatego warto jak najszybciej wymienić uszkodzone żarówki.

Prowadzenie pojazdu bez odpowiedniego oświetlenia jest nie tylko niebezpieczne, ale znacznie zwiększasz swoje szanse na zatrzymanie przez policję. Większość żarówek można łatwo kupić i zamontować, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj eksperta.

Wgniecenia

Bez względu na to, jak ostrożnie jeździsz, prawdopodobnie w końcu dojdzie do wgniecenia w samochodzie. Nie zawsze to Twoja wina – inni kierowcy otwierający drzwi samochodu na Twoje mogą na przykład spowodować małą skazę.

Wgniecenia nie tylko wyglądają brzydko, ale mogą również być bardzo szkodliwe dla lakieru Twojego samochodu. Jeśli powierzchnia lakieru została nawet lekko popękana przez wgniecenie, woda może przedostać się do środka i zacząć atakować metal. Zmienia się to w rdzę i odbarwioną plamę farby, która w momencie, gdy naprawdę to zauważysz, mogła naprawdę wytrzymać.

Napraw wgniecenie tak szybko, jak to możliwe – na pewno zanim farba zacznie się łuszczyć.